Pielęgnacja

Biżuteria jest delikatna, dlatego naszyjniki, bransoletki i inne wyroby wyposażone z zapięcie należy każdorazowo ubierając odpinać oraz zapinać (jeśli są wyposażone w zapięcia). Nie należy przeciskać zapiętych przez nadgarstek czy głowę. Bransoletek z kamieni nawleczonych na gumkę nie pozostawiajmy na słońcu. Wysoka temperatura źle wpływa m.in. na trwałość gumki.

Biżuterię należy ściągać przed snem i przechowywać w oddzielnych woreczkach lub zamykanych pudełkach do tego przeznaczonych, najlepiej wyściełanych miękką tkaniną. Tak naprawdę wystarczą zwykłe woreczki strunowe (które otrzymujecie Państwo wraz z zakupioną u nas biżuterią) i przeznaczona dla biżuterii szuflada. Ograniczamy w ten sposób dostęp światła (powoduje przebarwienia), powietrza (utlenianie, zmiana koloru) i chronimy przed zarysowywaniem o siebie wzajemnie. Biżuterii nie należy zginać, ciasno układać, rozciągać. Dzięki temu zabezpieczamy ją przed deformacją. Jest to szczególnie ważne przy cienkich i delikatnych ozdobach. Podobnie na drobnych naszyjnikach z kamieni nie należy zawieszać wisiorków, powoduje to trwałe, nieestetyczne odkształcenia linki i ogranicza trwałość produktu.

Należy unikać kontaktu z wodą, ściągać biżuterię do mycia rąk, ciała, jak i prac domowych. Woda może powodować utratę połysku, przebarwiania a nawet korozję niektórych elementów. Bardzo zgubny wpływ na piękno biżuterii ma woda morska.

Szczególną ostrożność należy zachować stosując środki chemiczne, zarówno drażniące środki czyszczące jak i perfumy, kremy i inne kosmetyki. Mogą uszkadzać strukturę biżuterii, wchodzić z nią w reakcje i negatywnie wpływać na kolor jak i trwałość. Kosmetyki należy stosować przed założeniem biżuterii i najlepiej je ograniczać w miejscu kontaktu skóry z biżuterią.

Niestety nawet nasz pot źle wpływa na biżuterię, zarówno na metale jak i niektóre kamienie ozdobne. Różnimy się wydzielanym potem, u jednych jest on bardziej destrukcyjny, u innych mniej. Temat ten łączy się bezpośrednio z naszym stanem zdrowia.

Do pielęgnacji biżuterii należy używać miękkich szmatek. Aby biżuterię oczyścić możemy użyć ciepłej wody ale pamiętajmy o dokładnym osuszeniu. Do większości materiałów można zastosować płyn do mycia naczyń (roztwór niewielkiej ilości), dzięki temu odtłuścimy, pozbędziemy się zabrudzeń i niepożądanych środków z powierzchni biżuterii. Matowe kamienie dzięki temu powrócą do pierwotnego koloru. Należy jednak zachować umiar, dokładnie wypłukać, oczyścić i w razie potrzeby wypolerować powierzchnię. Najlepiej używać specjalnych środków do pielęgnacji biżuterii. Tutaj jednak również należy pamiętać że zazwyczaj biżuteria składa się z rożnych materiałów. Niektóre płyny intensywnie czyszczące mogą mieć zgubny wpływ na elementy barwione, lakierowane, oksydowane, pochodzenia organicznego (jak koral, perły...). Dlatego zawsze należy zapoznać się z informacją producenta. Nie należy używać środków czyszczących do srebra oksydowanego.

Jeśli biżuteria nosi ślady uszkodzeń i głębokiego zabrudzenia, składa się z wielu drobnych elementów różnego rodzaju najlepiej oddać ją do pielęgnacji w ręce specjalisty.

Perły naturalne, zarówno te dzikie jak i hodowlane są materiałem jubilerskim który starzeje się. Żywotność pereł określa się zazwyczaj na 100 - 150 lat. Nie służy im ponad to co napisałem powyżej kontakt z metalami, ani zbyt duża ani zbyt mała wilgotność. Jeśli są rzadko używane i przechowywane w suchym miejscu, należy co jakiś czas oczyszczać je wilgotną ściereczką. Warto również czynić to po każdym ich zdjęciu. Jeśli nanizane są na nić, pamiętajmy aby dać jej wyschnąć przed schowaniem.

Z grubsza można powiedzieć że to samo dotyczy biżuterii z korali. Należy jednak pamiętać że większość korali we współczesnym obrocie to korale dobarwione lub piankowe, powlekane żywicą. Korali szlachetnych jest śladowa ilość a ceny są astronomiczne. W związku z tym ciężko jednoznacznie podpowiedzieć metodę pielęgnacji, ale zawsze należy uważać na odbarwienia i zmatowienie powierzchni, które po pewnym czasie są nieuniknione i w zasadzie nieodwracalne. Wszystkie wcześniejsze uwagi odnośnie pielęgnacji biżuterii oczywiście mają zastosowanie.

Ostatnim specjalnym materiałem o którym wspomnę jest bursztyn. Również wymaga troski, bursztyn należy czyścić na sucho i unikać zarysowania, zmatowienia ponieważ jest miękki.

Aby biżuteria służyła Wam latami a nawet przez całe pokolenia.


Pielęgnacja biżuterii, kamieni